اعلامیه و بیانیه هاتاریخی

اعلامیه شورای همبستگی تورکمن صحرا: سالگرد اعلام جمهوری تورکمنستان گرامی باد!

۹۵ سال پیش رهبران ملی تورکمن برای تشکیل حکومت ملی براساس جمهوریت، در ۳۰- م اردیبهشت ۱۳۰۳ شمسی برابر با ۲۰ ماه مه ۱۹۲۴ میلادی کنگره وسیع، “قورولتای اومچالی” را تشکیل داده، موجودیت جمهوری تورکمنستان ایران را اعلان میکنند. سران تورکمن با سازماندهی قشون مردمی نزدیک به یک سال در برابر حکومت کودتا یی رضاخان با اتخاذ سیاست مذاکره و مقاومت مسلحانه به حیات سیاسی این جمهوری دوام می بخشند.
بنیانهای فکری این جنبش که بنوبه خود متاثر از جنبشهای آزادیخواهانه آسیای میانه و قفقاز بود، بر دفاع از هویت ملی با ایجاد حکومت ملی منطقه ای استوار بود.

حکومت مرکزی با تمام نیرو در جهت سرکوب این جنبش آزادیخواهانه بر آمد و با کشتار بیرحمانه مردم تورکمن در سال ۱۳۰۴ به “فتح” خونین تورکمن صحرا نائل گشت. اما مشعل جنبش حق طلبانه ملت تورکمن هرگز خاموش نگشت و در اشکال مختلف از نسلی به نسل دیگر انتقال یافت و سالها بعد از بطن آن برهبری رهبری توماج و یارانش حکومت شوراها در تورکمن صحرا مهر و نشان خود را بر صفحات تاریخ مبارزاتی مردم تورکمن و مردمان ایران کوبید.

“شورای همبستگی تورکمن صحرا” بار دیگر فرا رسیدن ، ۲۰ ماه مه، سالروز اعلام جمهوری تورکمنستان ایران را به هموطنان تورکمن و تمامی مبارزان راه آزادی تبریک گفته، خاطره بانیان و جانباختگان این جنبش آزادیخواهانه را گرامی داشته و در برابر آنان سر تعظیم فرود می آورند.

“شورای همبستگی تورکمن” به عنوان نیروی سیاسی منسجم تورکمن صحرا، به ادامه مبارزه بر علیه تبعیض و برای برابر حقوقی ملی و اتنیکی عمیقا باورداشته، همگام با دیگر نیروهای سیاسی در راه گذار از جمهوری اسلامی ایران و برقراری نظام فدرال، دمکراتیک و سکولار مبارزه میکند.

پیروز باد مبارزه مردمان ایران برای دمکراسی و برقراری ایرانی آزاد و آباد!

شورای همبستگی تورکمن صحرا


نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا