اعلامیه و بیانیه هاسیاست و اندیشه

سخنى با هموطنان و یاش اولیهاى محترم تورکمن در باب انتخابات فرمایشى

سران رژیم جمهورى اسلامى دراستان گلستان و تورکمن صحرا  براى ترغیب مردم به شرکت در انتخابات فرمایشى دوره یازدهم مجلس به تبلیغات گسترده  روى آورده اند. طبق آمار رسمى نظام  تعداد نامزدهاى منطقه در ایندوره  نسبت به دوره گذشته ٣۵٪‏ افزایش  یافته است. اما اخبار موجود حکایت از عدم تمایل و بى تفاوتى شهروندان این منطقه به شرکت در این انتخابات نمایشى و تکرارى دارد. مردم تورکمن صحرا به تجربه دریافته اند که حضور نمایندگان تورکمن مورد تأیید رژیم، گره اى از مشکلات آنان را نگشوده است، خلاصه کلام سیاست نظام در رابطه با تورکمنها  بیش از پیش بر پاشنه تشدید تبعیض مى چرخد.

حکومت اسلامى با اشراف کامل بر شرایط ابر بحرانی خود تمامى دستگاه هاى محلى اعم از استاندارى، نمایندۂ ولایت فقیه، نیروهاى امنیتى و نظامى خود را بسیج کرده تا مردم  را به تزویر و حتى با ارعاب  به پاى صندوق هاى رأى بکشاند.  مسئولین  محلى نظام به وضوح اعلام مى کنند  “که مهم نیست چه کسى راهى مجلس میشود، مهم شرکت در انتخابات از اهمیت بالایی برخوردار است  تا از این طریق به دنیا نشان دهیم که مردم پشتیبان نظام هستند.” به بیانى دیگر استبداد حاکم دغدغه کمبود نامزدهاى هاى وابسته و دون پایه را هرگز نداشته، بلکه هراس آنها از بایکوت و تحریم  وسیع نمایش انتخاباتى توسط  مردم آزادیخواه ایران می باشد. لذا ارگانهاى مذکور به همراه عناصر وابسته و جیره خوار، با توجه به بافت اتنیکى منطقه، نیروى خود را بر اختلاف هاى شیعه و سنى، تورکمن و غیر تورکمن و حتى تیره و طایفه گرایى درون جامعه تورکمن متمرکز کرده تلاش می کنند تا مجامع و فعالینى که در دوره هاى گذشته با تکیه بر ارزشهاى اجتماعى ملیت تورکمن “جامعه یاشولى ها” را بنیان نهاده و اکثریت مردم تورکمن را تشویق میکردند که تنها به نامزدهاى هاى تورکمن رأى دهند را دوباره فعالتر سازند تا بلکه بتوانند از این طریق تنور انتخابات فرمایشى شانرا داغتر نمایند.

هموطنان  محترم تورکمن!

خیزش آبان ٩٨ با صدها جانباخته و هزاران معترض در بند و زندان، نقطه عطفى در تاریخ مبارزاتى مردم ایران در راه رهایی از استبداد، یعنى گذار از نظام جمهورى اسلامى را رقم زِد. این حرکت خودجوش بر خلاف دیگر اعتراضات، مشارکت اقشار وسیع مردم بستوه آمده از فقر و تنگدستى و محروم از کرامت انسانى  از آنجمله مناطق ملى و اتنیکى  را به همراه داشت. سرکوب وحشیانه معترضین، زنگ رویارویى و صف آرایی مردم ایران را در مقابل استبداد حاکم، ناگزیر به صدا درآورد. هم اکنون جنبش اعتراضى مردم ایران وارد مرحله نوین گذار از جمهورى اسلامى شده و باید اذعان نمود که ما نیز  براى رهایی از تازیانه تبعیض راهى  جز همراهى مستقل و گام به گام با مردم آزادیخواه ایران نداریم. دیگر ما در این نبرد نابرابر که بهترین فرزندان ما را به دل خاک سپرد، تنها نیستیم و امروز بر ماست که یکدل و یکصدا از یاش اولى هاى تورکمن بخواهیم که  اصول این ارزش اجتماعى را پاس بدارند. گذشته را چراغ راه آینده سازند و عامل به سخره گرفته شدن رأى مردم  تورکمن نشوند. در برابر خطاهاى خود پاسخگو باشند و یکبار دیگر بذرهاى امید و ارمانهاى مردم تورکمن را بر بستر باور به سودا گران و شیادان نکارند. یاش اولیها  باید بدانند محصول ارزشهاى جامعه اى هستند که سالها براى احقاق ابتدائی خود با اعتماد به آنها پاى صندوق هاى رأى رفتند و به تجربه دریافتند که افراد منتخب آنان به جز موارد استثنائی تنها نام تورکمن را براى تأمین منافع شخصى و نهایتا خویشاوندان یدک مى کشند و عملا خادمان نظام هستند تا مردم تورکمن . 

یاش اولی ها در نبود احزاب و سازمان هاى ملى تورکمن  که خود ناشى از فضاى بسته سیاسى است، نقش برجسته اى بر عهده دارند و مسئولیت آنها تنها در دعوت مردم به پاى صندوق هاى رأى خلاصه نمیشود و تصمیم آنها باید بر پایه تأمین منافع ملى استوار گردد. تجربه ثابت کرده است که نه مجلس فرمایشى توان تغییر و یا اصلاح این نظام را دارد و نه ورود چند نماینده غربال شده تورکمن توسط شوراى نگهبان. لذا توصیه ما به یاش اولیهاى تورکمن این است که براى حفظ سنت و اصول این ارزش اجتماعی، اگر توان اعلام تحریم انتخابات را ندارند، حداقل سکوت کنند. سکوت شما به معنى رضایت شما از شرایط موجود تعبیر نخواهد شد، بلکه اعتراضى مدنى به وعده هاى عمل نشده و دروغین نظام و هزاران رأیی که شما مکررا هزینه کردید، خواهد بود. ما نباید فراموش کنیم که تاریخ زباله دان ندارد، بلکه صفحات درخشان، خاکسترى، سیاه و تاریکى را در دل خود جا داده است.

شورای همبستگی تورکمن صحرا- ایران

۱۸ دسامبر ۲۰۱۹

برچسب ها

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا