سیاست و اندیشه

گذری بر تورکمن صحرا

در ماه گذشته و جاری  مردم تورکمن صحرا شاهد  مسایلی چند بودند که بنوبه خود قابل توجه و مکث می باشند. موضوعاتی چون سفر وزیر ارشاد و فرهنگ  وفرمانده سپاه جمهوری اسلامی   ،بررسی نوین پرورنده نابودی جنگلهای استان      گلستان توسط قوه قضاییه ، دستگیری ۱۲۳ نفر خرده فروش مواد مخدر و آغاز فعل و انفعالات پیرامون انتخابات دوره   یازدهم مجلس جمهوری اسلامی از برجسته ترین آنها بودند.

وزیر فرهنگ و ارشاد در سفر خود به استان گلستان  در شهر کوموش دپه که اکثریت مطلق ساکنین آن  تورکمن هستند به پاسداری زبان فارسی تاکید کرد که با نقد برخی از فعالین سیاسی و مدنی تورکمن مبنی بر عدم اجرای اصل ۱۵ و ۱۹ قانون اساسی مواجه گشت. البته  هدف قلم انتقاد ها تنها به وزیر ارشاد بسنده نکرده و دامن صاحب کلید ریا و تزویر یعنی حسن روحانی  که با وعده های دروغین  اجرای اصل های مذکور در انتخابات ریاست جمهوری رای مردم تورکمن صحرا را از آن خود کرده بود را نیز در بر گرفت.قابل توجه است که بدنبال این سفر طبق قراردادی بین وزارت ارشاد و استان گلستان برای ترویج و مراسم دینی و مذهبی مبلغی معادل ۵۳۱ میلیارد ریال اختصاص یافته است. در چهل سال حاکمیت نظام جمهوری اسلامی اینگونه مبالغ از طرف نهادها و وزارت خانه های مختلف هیچگاه برای ترویج زبان و فرهنگ تورکمنی که بیش از نیمی از چمعیت این استان را تشکیل میدهند هرگز مصرف  نشده و برعکس  در طی این سالها این مبالغ هنگفت  در جهت پیشبرد سیاست ژنوسیت زبانی ، فرهنگی و مذهبی  اتنیکهای غیر فارس ایرانی بکار برده میشود. در ادامه این سیاست ضد بشری  رژیم جمهوری اسلامی با کاربرد  سیستم بسندگی زبان فارسی در مدارس ابتدایی ایران  در اغاز سال تحصیلی  جدید بیش از ۸۰۰۰ کودک  در استان گلستان که زبان مادری انها فارسی نیست را به اموزش  زبان فارسی در    کلاسهای پیش دبستانی  مجبور ساخته  است.

سفر اقای سلامی فرمانده کل سپاه را که با هدف گشایش واحد های مسکونی  سیل زدگان به شهر  تورکمن نشین آق قالا استان  گلستان انجام گرفت  وبا تبلیغات وسیع  همراه  بود با واقیعتهای زندگی مردم  سیل زده و امارهای ارایه شده فاصله زیادی دارد و با گذشت ۶ ماه از وقوع سیل، بسیاری از مردم اق قالا و دیگر مناطق یا در چادرها به سر می برند و یا به دلیل نبود امکانات مالی و تورم بیش از حد از احداث ساختمان و بنای نو صرف نظر کرده و با در نظرداشت نزدیکی زمستان به تعمیر بناهای مخروبه خود روی اورده اندو شمار  قابل توجه ای از سیل زدگان هنوز هم در انتظار وامهای   وعده شده بسر میبرند.

یکی از موضوعات دیگر  حکایت  غیر مستقیم از به روز شدن پرونده جنگل و زمین خواری در استان گلستان دارد و

با تکیه زدن ایت الله رییسی( که زمانی عضو هییت مرگ در اعدامهای فله ای بود ) بر کرسی قوه قضاییه مربوط است و با توجه به اوضاع اشفته خزانه نظام ، احتمالا شاهد  شل کردن کیسه  و تصفیه برخی نمایندگان ولی فقیه که سالها به یمن پشتیبانی خود ایتالله خامنه ای به غارت اموال عمومی کشور روی اورده اند ، خواهیم بود. یکی از این نمایندگان ایت الله نورمفیدی است که به همراه ایل و تبارش یدی طولانی در جنگل و زمین  خواری  استان گلستان دارند  و  خنده آورتر از همه بدنبال انتشار این .خبر در فضای مجازی ،  آیت الله نورمفیدی با فرار به جلو ، به اجرای عدالت در  حق آمرین و عاملین این  پرونده  اظهار امیدواری کرده است.

دستگیری ۱۲۳ نفر خرده فروش مواد مخدر  تنها در ماه گذشته در استان گلستان گویای وجود  حجم  بالای این مواد در این منطقه  می باشد ، بطوریکه  تورکمن صحرا  رابه منطقه مصرف  مواد مخدر  توریست های تورکمنستانی و همینطور قاچاق آن  به این کشور  مبدل کرده اند.  چگونه میتوان باور کرد که جانیان امنیتی   وقتی یک اعلامیه بر علیه  این نظام بر دیوارهای شهر چسبانده میشود ، بلافاصله مسببین انرا کشف می کنند ولی  ظاهرا از نابودی باند های مافیایی که عامل نگون بختی هزاران خانواده گشته اند ، عاجز هستند. شایان توجه است که استان گلستان در حال حاضر  در مصرف مواد مخدر رتبه دوم را به خود اختصاص داده و به قول خود ماموران رژیم   حتی در اماکن ورزشی نیز توسط همین خرده فروشها  که برای گول زدن افکار عمومی هر از گاهی دستگیر میشوند ، فروخته میشود.

و اما در رابطه با  انتخابات  دوره یازدهم  مجلس  جمهوری اسلامی باید گفت که طرفداران  برخی از نامزدها   از هم  اکنون به تبلیعات روی آورده و برای به پای صندوق رای کشیدن مردم تورکمن فعال شده اند و بار دیگر گروه یاش اولیها و همینطور گروهای جوانان مانند کوپری نیز عزم را برای فرستادن نمایندگان تورکمن به مجلس جزم کرده اند. البته تورکمن گرایی در زمان این انتخابات نمایشی  با سمت و سوی تبعیض ستیزی از جنبه های مثبت این حرکت بوده و بنوبه خود قابل ستایش میباشد و بدون تردید بیشتر افرادی که در مجامع مذکور مردم تورکمن  را برای انتخاب  تورکمنها  تشویق میکنند،  نیاتی خیر خواهانه داشته و بزعم خود گامی در جهت  تامین منافع ملی بر  می دارند.  اما از طرفی هم باید اعتراف کنیم که  سه دهه است به اصطلاح نمایندگان تورکمن   در مجلس جمهوری اسلامی شرکت میکنند  و در تورکمن صحرا   روز به روز  فقر . بیکاری، اعتیاد، فحشا، جرم و جنایت و تبعیض سیاسی و اجتماعی ، اقتصادی  ،زبانی ، فرهنگی و مذهبی گسترده تر میشود. ایا  فرهیختگان و فعالین مدنی و سیاسی تورکمن  با این تجارب تلخ از خود پرسیده اند  :

  1. که ایا تا کنون بین به اصطلاح نمایندگان تورکمنها با نمایندگان غیر تورکمن یعنی مثلا بین اقایان ایری، بسنجیده و یا رامین  میرقلی پور با مهر   نظری  فارس    تفاوتی محسوس موجود   بوده است.؟
  2. این نماینده هایی که با حمایت ما در دوره های مختلف راهی مجلس شدند، کدامین از خواستها ی اساسی مان را بر آورده ساختند؟

۳.نمایندگان منتخب ما در طی این سالها در خدمت منتخبین بوده اند و  یا در خدمت منافع جناح های حکومتی و منافع شخصی؟

۴.آیا ما که با بسیج هزاران تورکمن همین سه نماینده  فعلی را راهی مجلس کردیم ،قدرت و توان  انرا داشتیم که برای رایزنی و مشورت بر سر معضلات و مشکلات تورکمن صحرا این سه نماینده را دور یک میز گرد آوریم.؟


نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا