اعلامیه و بیانیه هامساله ملی

گرامی باد سالروز اعلان جمهوری تورکمن صحرا !

هموطنان گرامی
۲۰ ماه مه ۱۹۲۴ روز اعلام جمهوری تورکمن صحرا ( تورکمنستان جنوبی) را صمیمانه تبریک میگوییم. . قدرت و مشروعیت این حکومت و رئیس جمهور برگزیده آن- عثمان آخوند ناشی از رای نمایندگان مردم تور کمن صحرا بود و ریشه ای عمیق در میان اقشار و طبقات گوناگون تورکمن داشت. مردمی که دائما از جانب استعمار گران روس تاراج می شدند و از ظلم و باج خواهی حکومت ایران به ستوه آمده بودند و در دفاع از هویت و حکومت ملی خود در برابر یورش نظامی رضا خان تا پای جان مقاومت کردند.
این حکومت مردمی به مانند بسیاری از حکومت های محلی اتنیک های ایرانی بدست حکومت تمامیت خواه مرکزی ایران سرکوب و سرنگون شد . اما شکست آن، هرگز برابر با نابودی اهداف و آرمان هایش نبود. آرمانها و اهدافی که با دوام و قوام بیش از پیش استبداد در ایران و اعمال تبعیض گسترده نظام اسلامی بر مردم تورکمن ، در شکل و شیوه مبارزاتی نوین هر چه پر رنگتر برجسته می شود.

ما ضمن بزرگداشت این روز تاریخی امیدواریم که فرهیختگان و نسل جوان تورکمن تجربیات گرانبهای این حماسه تاریخی ، بویژه تامین اتحاد و انسجام ملی در قرولتای ۲۰ ماه مه را چراغ راه آینده خود سازند تا از این طریق حضوری فعالتر در حیات سیاسی و اجتماعی تورکمن صحرا و کشورمان ایران داشته باشیم.

یاد و نام بانیان و مدافعین
جمهوری تورکمنستان جنوبی( تورکمن صحرا ) ماندگار باد.
شورای همبستگی تورکمن صحرا
۲۰.۵.۲۰۲۱

برچسب ها

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا